Mandljevo olje so cenili že v daljni preteklosti, saj je izjemno vsestransko in bogato s hranili in vitamini. V čem je tako posebno, za kaj ga uporabljamo in kakšne koristi prinaša njegova uporaba, razkrivamo v objavi.
Kako se pridobiva mandljevo olje
Mandljevo olje se pridobiva iz semen drevesa mandljevca. Manjše listnato drevo krasijo beli ali svetlo ražnati cvetovi, ki zacvetijo v februarju. Sadeži mandljevca so koščičasti, dolžine do 6 cm, z nagubano temno zeleno lupino, pod katero se v čvrsti trdni skorji skriva užitno seme – mandelj. Drevo mandljevca izvira iz Bližnjega Vzhoda in Sredozemlja. Gojijo ga že skoraj po vsem svetu, tudi v toplejših predelih Slovenije. Glavne pridelovalke so ZDA, Španija, Sirija, Italija, Iran, Maroko. Nekaj tudi Alžirija, Tunizija, Grčija, Turčija, Libanon in Kitajska. V ZDA pa jevečina proizvodnje skoncentrirana v Kaliforniji.
Z metodo hladnega stiskanja posušenih semen in filtriranjem sladkega mandlja, pridobivamo najkvalitetnejše mandljevo olje.
Postopek pridobivanja mandljevega olja:
Najprej mandlje očistimo in odstranimo lupino. Očiščeno seme je nato pripravljeno na stiskanje. Po stiskanju je potrebno olje še prečistiti. Po stiskanju olje pustimo stati nekaj dni, kar omogoča, da se sluzasti sestavni deli usedejo, nato pa jih s pomočjo filtrskih stiskalnic odstranimo. Po hladnem stiskanju lahko olje uporabimo rafinirano ali neobdelano.
Znani sta dve vrsti mandljev:
- Grenak mandelj – vsebuje cianid, zato njegova semena niso v uporabi. Grenak mandelj je običajno širši in krajši od sladkega ter vsebuje okoli 50% nehlapljivega olja, ki je prisoten tudi v sladkem mandlju. Grenak mandelj lahko vsebuje od 4–9 mg vodikovega cianida. Izvleček grenkega mandlja so včasih uporabljali v medicinske namene, vendar so lahko posledice uporabe hude že v majhnih dozah in smrtonostne pri večjih. Pred zaužitjem je potrebno seveda ekstrahirati cianid.
- Sladki mandelj – Jedro sladkega mandlja vsebuje nehlapljivo olje in emulzijo. Poleg tega tudi številna hranila in vitamine ter ima prijeten okus, zato je primerna vrsta za pridobivanje olja, ki je vsestransko uporabno.
Uporaba mandljevega olja
Mandlji vsebujejo kar 50% olja. Mandljevo olje je bledo rumene barve z nežnim sladkostnim vonjem in rahlo viskozno. Njegova uporaba sega še v čas pred našim štetjem in še vedno velja za izjemno vsestransko in koristno olje.
Mandljevo olje vsebuje naslednja hranila:
- Veliko rudninskih snovi.
- Vitamin A: Retinol v vitaminu A spodbuja proizvodnjo novih kožnih celic in gladke kože.
- Vitamin E: Ima antioksidativne lastnosti, ki lahko pomagajo preprečiti poškodbe celic in pomagajo zmanjšati poškodbe kože izpostavljene ultravijoličnim (UV) žarkom.
- Omega-3 maščobne kisline: Pomagajo preprečiti prezgodnje staranje in zaščitijo kožo pred poškodbami prekomernega sončenja.
- vitamin B1, B2, B6
- Cink: To je bistven element za zdravljenje aken ali drugih brazgotin na obrazu. Vendar je vredno omeniti, da je cink v ta namen učinkovitejši, če ga jemljemo peroralno.
Mandljevo olje se uporablja za:
- zdravilne namene – blagodejno vpliva na razna obolenja in organizmu prinaša številne koristi
- kozmetične namene – nega kože, las in nohtov, masaže in aromaterapije
- prehrambne namene – številni ga uporabljajo tudi v kuliniriki
Ker je mandljevo olje izredno vpojno, in kljub temu, da je mastno in na koži ne pusti mastnega filma, je zelo priljubljeno pri negi kože. Primerno je za vse tipe kože, tudi za občutljivo in nežno otroško kožo, predvsem zaradi vlaženja in pomirjanja kože.
Kakšne koristi nam prinaša mandljevo olje
Madljevo olje ima zaradi svoje visoke vsebnosti vitaminov in esecialnih kislin, številne koristi:
- Ker je mandljevo olje bogato z vitamini, kožo pomirja in blaži kožna vnetja, zmanjšuje občutek srbečice in razdraženosti zaradi dermatitisa, luskavice in ekcemov.
- Mandljevo olje mehča, čisti ter pospešuje obnavljanje suhe, razdražene ali razpokane kožeter jo ščiti pred škodljivimi vplivi (antioksidanta vitamina A in E).
- Izboljšuje elastničnost kože, jo poživlja, hrani ter vlaži trdo kožo na kolenih, petah in komolcih. Na povsem naraven način preprečuje znake staranja in nastajanje gub.
- Mandljevo olje blagodejno vpliva na lase, njegove nežne sestavine krepijo nohte in trepalnice ter preprečujejo njihovo izpadanje. Olje preprečuje cepljenje lasnih konic, jih neguje, suhim in poškodovanim lasem pa vrača vlažnost, sijaj in mehkobo. Na trgovinskih policah je zato veliko šamponov za lase na bazi mandljevega olja.
- Blaži kožne strije – mandljevo olje blagodejno vpliva tudi pri nezaželenih strijah, ki so običajen pojav pri nosečnicah ali ljudeh, ki so v kratkem času izgubili veliko telesne teže.
- Uporablja se tudi učinkovito in hitro odstranjevanje ličil. Z nekaj kapljicami olja na vati lahko odlično odstranimo ličila. Odlično neguje občutljivo kožo okrog oči. Odlično se obnese pri čiščenju in negi zelo občutljive in suhe kože na predelu obraza in vratu. V primeru mešane in mastne kože pa z oljem odstranjujemo zgolj šminko in ličila na očeh.
- Že zelo dolgo pa je znano, da je mandljevo olje odlično tudi za negovanje in vlaženje občutljive, nežne kože dojenčkov. Uporabljamo ga pri vsakodnevni negi, čiščenju in za zaščiti ritke v pleničkah. Ker na koži naredi tanek film ter preprečuje izsušitev in trenje kože, je priporočljivo z njim namazati vse pregibe dojenčkov (pod pazduhami, v pregibu komolcev in kolen ter v nožnih gubah dojenčkov).
- Mandljevo olje lahko uporabljamo tudi pri prehrani otrok in ga primešamo h kašicam, juham in prikuham. Zaradi nežne in bogate sestave mandljevega olja ga lahko kombiniramo s katerimikoli drugimi izdelki za nego kože.
- Mandljevo oljepa poleg uporabe v kozmetične namene, cenijo tudi v kulirnariki. Zaradi odličnega okusa in ugodne sestave maščobnih kislin omega 6 in omega 3 lahko mandljevo olje obilno uporabimo pri pripravi toplih in hladnih jedi, kot so solate, juhe, sladice, pa tudi pri pripravi nežnih vrst mesa pri obdelavi pri nižji temperaturi. Prav tako z njim lahko obogatimo otroške obroke, različne kašice, juhe in prikuhe. Ne smemo pa ga uporabiti za pripravo jedi pri visokih temperaturah. Energetska vrednost mandljevega olja je 890 Kcal/100 ml.
- Vedno bolj se uporablja tudi v naravnem zdravilstvu, kjer ima številne ugodne vplive na organizem:
- Ajurvedska in vzhodna medicina mandljevo oljeuporabljata pri zdravljenju obolenj, tudi rakavih, mehurja, prsi, ust, maternice, vranice in pri zniževanju maščob v krvi.
- Znižuje raven slabega holesterola LDL.
- Zvišuje raven koristnega holesterola HDL.
- Novejše raziskave kažejo, da mandljevo olje zaradi vsebnosti nenasičenih maščob, veliko vitamina E in magnezija, ki je pomemben za ožilje, ter kalija, izboljšuje krvni obtok ter zmanjšuje tveganje srčnih obolenj.
- Olje naj bi pozitivno vplivalo tudi na živčni sistem in na možgane. Po ljudski medicini naj bi ga redno uživali po eno čajno žličko trikrat dnevno.
- Blažilo naj bi tudi vnetja poprsnice in črevesne krče.
- Priporoča se ga ljudem z zakisanim črevesjem, saj uravnava prebavo in deluje kot blago odvajalo, ker vsebuje veliko dietnih vlaknin in telesu prijetne maščobe brez holesterola.
Nekaj nasvetov, kako lahko uporabljate mandljevo olje
Samostojna nega: Primerna je za suho in zelo suho, zahtevno kožo. Na kožo nanesete nekaj kapljic mandljevega olja, za najboljši učinek takoj po čiščenju kože, da s pomočjo olja v koži zadržimo vlago.
Nega kot serum: Po čiščenju kože, nanesete mandljevo olje na kožo kot podlaga za vašo kremo, in s tem povečate hranljivost in vlažilnost kreme.
Mešanje v kreme in losjone: Če bi želeli obogatiti vašo kremo, in ji dodati kanček maščobe in vlage, olje preposto vmešajte v kremo in jo z nežnim masiranjem vtrite v obraz. Enako lahko naredite tudi pri uporabi losjonov za telo in s tem povečate vlažilni učinek vašega losjona.
Nega krkih in občutljivih nohtov ter obnohtne kožice: Nanesite ga vsaj zjutraj in zvečer; če utegnete, pa tudi čez dan, še zlasti po umivanju rok.
Odstranjevanje ličil: Za boljši učinek najprej navlažite vatko z vodo, in nato preko kanete 2-3 kapljice mandljevega olja ter nežno očistite področje okrog oči. Pri tem je potrebna pazljivost, da olje ne zaide v oko. Ličila bojo hitro in brez grobega drgnjenja kože odstranjena, hkrati pa bo vaša koža sijoča in nahranjena.